Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Niebo w Sopotni Wielkiej

 

 Obraz na żywo z kamery all-sky

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.Makieta Sopotni Wielkiej 2050 Drukuj Email
 
 

 
 
Na przełomie od maja do października 2006r. kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Sopotni Wielkiej , podjęła się realizacji nietypowego projektu z zakresu modelarstwa i astronomii we współpracy ze Stowarzyszeniem POLARIS – OPP. W ramach otrzymanego na wiosnę dofinansowania (proj. Xsi) z Programu Młodzież UE oraz Urzędu Gminy Jeleśnia, grupa inicjatywna pod kierownictwem Pawła Dendysa rozpoczęła budowę makiety (tzw. „tortu”) w skali modelarskiej H0 (1:87) - wyimaginowanego wizerunku rodzinnej miejscowości Sopotni Wielkiej, ale takiej, jaka miałaby istnieć dopiero w 2050 roku...
 
Celem tego przedsięwzięcia było uwolnienie młodzieńczej fantazji twórczej i przestrzennej oraz uaktywnienie własnych pomysłów w zakresie rozwoju tej miejscowości. Projekt miał również na celu samodzielne zdefiniowanie problemów aglomeracyjnych i braków infrastrukturalnych na tym terenie, jakie młodzież wskazywała poprzez sklejanie własnych budynków na makiecie. Łącznie na powierzchni 10 m2 powstało ponad 55 obiektów jak domy jednorodzinne, sklepy, hotele, obiekty użyteczności publicznej itp. Całą makietę ukończono w październiku 2006r. i nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że nad modelem świecą również gwiazdy!
 

 
Zdaniem wielu osób znających się na temacie modelarstwa i astronomii, jest to prawdopodobnie pierwsza w Polsce makieta w skali H0, nad którą dosłownie odwzorowano nocne niebo. Regulacje oświetlania makiety pozwalają prezentować wschody i zachody Słońca, Księżyc oraz gwiazdy za pomocą projektora multimedialnego i kilku rzutników slajdowych. To małe „planetarium” nie posiada niestety kopuły gdyż wyklucza to układ makiety, niemniej jednak duże wrażenie robi widok świecących domów, latarni ulicznych, przejeżdżających pociągów i reklam na tle ruchomych gwiazdozbiorów oraz wschodzącego Księżyca. Na niewielkim wzgórzu postawiono również modelowe obserwatorium astronomiczne, gdzie zwierciadło główne teleskopu systemu Cassegraina ma średnicę aż 2,5m. – oczywiście w skali H0. Docelowo astro-makieta została przyłączona do oferty edukacyjnej Stowarzyszenia POLARIS – OPP, jako administratora projektu i można ją zobaczyć np. podczas astronomicznych zjazdów wakacyjnych organizowanych od lat w Sopotni Wielkiej. 
 
Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia tej nietypowej makiety jak i wyjątkowego „planetarium” zarazem. Na życzenie organizowane są seanse w zakresie:
 
  • historia makiety Sopotni Wielkiej 2050 - prezentacja ogólna,
  • ochrona ciemnego nieba w teorii i praktyce,
  • nocne niebo nad Sopotnią Wielką,
  • obserwacje meteorów a sztuczne światło.
 
Grupy zorganizowane lub osoby indywidualne chętne do przyjazdu prosimy o wcześniejszy Kontakt. Do przyjazdu zapraszamy w szczególności uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, a także przedszkola, dla których prezentujemy krótszy program z szerszą prezentacją elementów makiety. Dla zainteresowanych organizujemy również warsztaty modelarskie w skali H0 (1:87). Koszt warsztatów uzależniony jest od aktualnie realizowanych projektów i działań statutowych. 
 
 
Makieta Sopotni Wielkiej 2050 posiada również pamiątkowe monety bite ręcznie w mosiądzu!
Obecnie w sprzedaży zostało już tylko ok. 40 z 200szt.

Cena: 30zł./szt.


 
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wsparcia jedynej tego typu makiety-planetarium. Osoby, które wspomogą jej utrzymanie, otrzymają roczne prawa do zarządzania modelarską działką na naszej makiecie! Zachęcamy do obejrzenia podstrony Pomóż nam!
 
 

 

Działania z 2020 roku


Filmowe podsumowanie 2020r.
 

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258